drugi_phone drugi_phone_landscape drugi_tablet drugi_main

Podsumowanie działalności oddziału podkarpackiego SNM w roku szkolnym 2020/2021

Przypomnijmy, że w kończącym się roku szkolnym 2020/2021 r.  grupa zapaleńców nauczycieli i pasjonatów matematyki z inicjatywy Adama Kawałka we współpracy z oddziałem głównym Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki  reaktywowała Oddział Podkarpacki SNM. 
Przy pomocy PCEN w Rzeszowie na nowo zbudowaliśmy niniejszą stronę internetową (tu szczególne podziękowania należą się Jarkowi Menetowi i Andrzejowi Iskrzyckiemu), na której staramy się umieszczać najważniejsze informacje o działaniach oddziału, ale nie tylko. Udostępniamy Państwu - naszym gościom, przyjaciołom, koleżankom i kolegom oraz wszystkim zainteresowanym różnorodne materiały, od arkuszy zadań konkursowych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych,  materiały dydaktyczne tworzone przez nauczycieli, doradców metodycznych, poprzez możliwość korzystania z proponowanych wykładów i warsztatów, jakie przygotowywaliśmy i prowadziliśmy również dzięki wspaniałe układającej się współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.

To dzięki Pracownikom Instytutu Matematyki Uniwersytetu Rzeszowskiego mogliśmy gościć on-line nauczycieli, studentów i młodzież szkół podkarpackich na wykładach on-line, w których brało udział setki uczestników. Nad całym cyklem prowadzonych wykładów czuwała dr hab. Stanisława Kanas profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dzięki jej zaangażowaniu odbyły się następujące wykłady:

 • Równania i nierówności trygonometryczne - dr Svetlana Mincheva-Kamińska
 • Na zdrowy rozsądek czyli jak działa Zasada szufladkowa Dirichleta - dr Anna Szpila
 • Matematyka w ubezpieczeniach - dr hab. Jacek Chudziak, prof. UR
 • Geometria trójkąta - Aleksandra Rzeczyca, Michał Skiba
 • Stereometria - Aleksandra Rzeczyca, Michał Skiba
 • Działania arytmetyczne w systemach niedziesiętnych (cyfry rzymskie, binarne) - Malwina Sala, Krzysztof Kwaśniak
 • Wprowadzenie do liczb zespolonych - Malwina Sala, Urszula Wąsik
 • Rozwiązywanie układów równań metodą wyznaczników - Natalia Szczepanik, Patrycja Pałys
 • Geometrie nieeuklidesowe - Michał Skiba, Karol Baraniewicz

 Członkowie  naszego oddziału w tym członkowie zarządu OPSNM zorganizowali i poprowadzili warsztaty doskonalące on-line dla nauczycieli matematyki Podkarpacia. Odbyło się pięć spotkań od lutego do maja, w każdym miesiącu jeden warsztat, w tym:

 •  Pierwsze kroki w Geogebrze - Adam Kawałek
 • Tajemnice w matematyce - nauka przez odkrywanie - Joanna Kozubal
 •  Geometria (i nie tylko) na wirtualnej tablicy - Małgorzata Gołębiowska
 •  Matematyka w stylu vintage - pomysły na kółko matematyczne w SP - Elżbieta Gmyrek
 • Jak uczyć matematyki metodą JIGSAW? - Maria Bryk

Uczestniczyliśmy również w działaniach PCEN w Rzeszowie przygotowując i prowadząc konferencje metodyczne dotyczące zmian w wymaganiach egzaminów zewnętrznych (ósmoklasisty oraz maturalnym) w roku szkolnym 2021.
Otrzymywaliśmy od Państwa uczestników liczne sygnały wsparcia, podziękowań za naszą pracę. To niezwykle miłe i dodające skrzydeł do dalszego zaangażowania i pracy na rzecz konsolidacji środowiska matematyków na Podkarpaciu. 
Mamy nadzieje, że czas wakacji po niezwykle trudnym roku nauczania zdalnego, był dla nas czasem zasłużonego wytchnienia i regeneracji sił zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej i duchowej.
Zapraszamy do współpracy wszystkich zainteresowanych oraz do korzystania z naszych propozycji, o których już w najbliższym czasie będziemy informować.