drugi_phone drugi_phone_landscape drugi_tablet drugi_main

Mieleckie Obozy Matematyczne

OBÓZ MATEMATYCZNY W PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ

   

Wśród lasów Puszczy Sandomierskiej w maleńkiej wiosce Poręby Dymarskie, tuż przy zabytkowym niezwykle urokliwym drewnianym kościółku weekend spędziła grupa młodzieży z liceum mieleckiego.

 Brzmi trochę dziwnie, ni to bajka ni to co?

Tak drodzy czytelnicy, to niesamowita historia młodych pasjonatów matematyki, którzy pod egidą swoich przewodniczek w zdobywaniu wiedzy p. Eli Gmyrek i p. Lidii Głuszak - nauczycielek matematyki w II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu zgłębiali tajniki Królowej Nauk na obozie matematycznym.

 Ta historia zaczęła się kilka lat wcześniej, od wyjazdów na warsztaty matematyczne organizowane na uczelniach lub przy okazji turniejów matematycznych w większych miastach i od uczestnictwa w tego typu wydarzeniach online. Następnie zrodził się pomysł samodzielnego zorganizowania takich warsztatów w Mielcu, podczas których młodzież mogłaby się przygotowywać do konkursów i olimpiad.  Warsztaty odbywały się w szkole oraz w budynku zaprzyjaźnionej firmy, która na potrzeby większych spotkań gościła w swojej sali konferencyjnej uczestników tych warsztatów i wykładów. Prowadzili je nauczyciele, uczniowie i zaproszeni gości, dla których rozwiązywanie problemów matematycznych jest nieuniknioną codziennością, pasją, przyjemnością. Realizacja tego projektu przyniosła wymierne korzyści. Oprócz laureatów wielu konkursów i olimpiad na szczeblu ogólnopolskim, szkoła zyskała coś więcej, zaangażowanych i z radością powracających absolwentów, którzy teraz chcą swoje doświadczenia i wiedzę przekazywać młodszym kolegom i koleżankom.

Absolwenci „Kopernika” – Tomasz Martyński, Daniel Pazdro i Wojciech Wójcik (obecnie studenci renomowanych uczelni w Polsce), pomimo swoich nowych obowiązków na studiach chętnie wracali do szkoły i systematycznie prowadzili warsztaty dla swoich młodszych kolegów, zachęcając ich do wstąpienia na ścieżkę olimpijskich zmagań. Trwało to cały rok szkolny 2022/2023, a warsztaty niezmiennie cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Podczas planowania z nauczycielkami działań na nowy rok szkolny nieśmiało pojawił się pomysł zorganizowania wyjazdu na obóz matematyczny. Do pomysłu wszyscy podeszli ze sporym entuzjazmem, ale i obawami, czy trzy dni intensywnej pracy nad problemami matematycznymi okażą się atrakcyjnym pomysłem spędzania czasu dla młodzieży szkolnej. Plan obejmował wysłuchanie wykładów, poznanie nowych twierdzeń, wzięcie udziału w dwóch seriach „zawodów indywidualnych”, będących symulacją warunków konkursowych oraz pracę grupową nad sporym zestawem zadań zakończoną „meczem matematycznym”.

  

 

Jednak uczestnicy obozu bardzo poważnie podeszli do tematu – w różnych zakątkach ośrodka w Porębach Dymarskich, indywidualnie lub w niewielkich grupach godzinami cierpliwie rozwiązywali niełatwe problemy. Oczywiście żadne zadanie nie pozostawało bez rozwiązania. Długie dyskusje nad różnymi sposobami rozwiązań, wyboru najlepszych lub efekciarskich rozwiązań na długo pozostaną w pamięci. Wszyscy wykazali ogromne zaangażowanie i zainteresowanie oceną i informacją zwrotną dotyczącą swoich rozwiązań indywidualnych. Emocje i entuzjazm towarzyszący uczestnikom podczas rozgrywania „meczu matematycznego” jest trudny do opisania.

  

 

Gdy obóz dobiegał końca miło było słyszeć, że był za krótki. Młodzież oczekiwała od nauczycielek i absolwentów obietnicy zorganizowania kolejnego wyjazdu.

A teraz konkrety:
Obóz trwał od 3 do 5 listopada 2023r.
Organizatorzy, to oprócz nauczycielek: mgr Elżbiety Gmyrek i mgr Lidii Głuszak, absolwenci II LO w Mielcu: Tomasz Martyński, Daniel Pazdro, Wojciech Wójcik.

Uczestnicy wysłuchali wykładów o tematyce:

  •  „Kongruencje”,
  • "Potęga punktu”,
  • „Równania funkcyjne”
  • „Twierdzenia Fermata, Eulera, Wilsona”.

W dwóch grupach wiekowych rozwiązywali i dyskutowali nad zadaniami obejmującymi problemy konkursowe, np.

głównie z Olimpiady Matematycznej, w których można było zastosować nowo poznane twierdzenia. Nalezy pamiętać również o wsparciu dyrektora Zbigniewa Rzeźnika, który od początku zaangażował się działania nauczycieli i uczniów.

Organizatorzy oprócz uczty matematycznej zadbali o sprawność fizyczną  a niezwykle gościnny proboszcz ks. Krzysztof Wielgosz wraz z gospodyniami z liczącej 707 mieszkańców wioski zadbał o to, by pracującym na najwyższych obrotach młodym umysłom nie zabrakło kalorii 

  

Wspaniałe było móc być świadkiem i doświadczać tej magicznej matematycznej atmosfery jaka towarzyszyła uczestnikom - czuć ją było w powietrzu.

 

 

Dziękując za zaproszenie  z całego serca gratuluję pomysłu i realizacji obu Paniom Eli I Lidii, które w swojej skromności robią rzeczy wybitne.

 

Joanna Kozubal

doradca metodyczny PZPW w Rzeszowie, Oddział w Tarnobrzegu,

zastępca przewodniczącego Zarządu Oddziału Podkarpackiego SNM